Jaką pompę ciepła dobrać do swojego domu?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak TanioGrzej.pl - "Art-Z" AHU, Robert Załęski nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

TanioGrzej.pl - "Art-Z" AHU, Robert Załęski

4

Jaką pompę ciepła dobrać do swojego domu?

Autor: TanioGrzej.pl - "Art-Z" AHU, Robert Załęski, publikacja: 2021-01-12

Pompy ciepła to energooszczędne i ekologiczne źródła ciepła mogące zarówno wspomagać inne źródła ciepła (kotły spalające paliwo, grzałki/maty elektryczne itd.), jak i samodzielnie ogrzewać dom, mieszkanie, a także ciepłą wodę użytkową (CWU). Do swojej pracy wykorzystują wyłącznie energię elektryczną, z wyjątkiem hybrydowych pomp ciepła firmy Daikin, które mają podłączony gaz ziemny, zasilający palnik gazowy stanowiący część hybrydowej pompy ciepła. Notabene nasza firma również opracowała hybrydową pompę ciepła, która jednak do swojej pracy korzysta wyłącznie z energii elektrycznej.

Pompa ciepła Panasonic

Pompa ciepła – rodzaje, sposób działania

Zanim dobierzesz pompę ciepła, poznaj jak działa. Zasada pracy pomp ciepła to nic innego jak odwrócona lodówka. Komora lodówki jest wystawiona na zewnątrz, a ciepły agregat umieszczony wewnątrz budynku (w przypadku pomp ciepła typu split). Natomiast w przypadku tzw. monobloków cała „lodówka” jest na zewnątrz, a do domu wpływa jedynie ciepła woda przez nią ogrzana.

W ostatnich latach bardzo wzrosła liczba montowanych powietrznych pomp ciepła. Oprócz nich występuje jeszcze typ gruntowej pompy ciepła, która ciepło przekazywane do budynku pobiera z gruntu otaczającego odwierty lub wód gruntowych bądź powierzchniowych (staw, rzeczka/strumień, jezioro itp.).

Wybierz pompę ciepła – wybierz przyszłość

Powietrzne pompy ciepła nowej generacji

Rozwój technologii inwerterowej (czyli płynnej regulacji wydajności cieplnej sprężarek chłodniczych, wentylatorów, pomp obiegowych) oraz dopracowanie algorytmów odszraniania parownika powietrznego zaowocowały polepszeniem parametrów powietrznych pomp ciepła. Wzrosły ich COP (Coefficient of performance), a zatem i SCOP, zdolność do pracy w niskich temperaturach powietrza rzędu -15°C – -20°C oraz powstały konstrukcje zachowujące wysoką wydajność cieplną w tychże niskich temperaturach.

Poza legendarnym Zubadanem firmy Mitsubishi Electric, także np. firma Panasonic opracowała serię T-CAP, która utrzymuje nominalną wydajność cieplną w temperaturach powietrza rzędu -20°C.

Pompy ciepła – technologia przyszłości?

Coraz więcej firm, poważnie zajmujących się technologią pomp ciepła, wprowadza takie rozwiązania konstrukcyjne do swojej oferty. W tej branży pojawiają się również firmy, które nie mają doświadczenia lub mają niewielkie, mimo to decydują się wprowadzić na rynek jakieś modele pomp ciepła, aby zarobić na zmieniającej się koniunkturze, zwłaszcza w Europie.

Kotły gazowe, na węgiel, na koks odchodzą w coraz większe zapomnienie i dotychczasowi potentaci branży grzewczej przestawiają się na sprzedaż pomp ciepła. To dobitnie pokazuje, że jest to droga przyszłościowa i ta technologia będzie promowana, rozwijana i za jakiś czas stanie się obowiązującym powszechnie standardem, jak to już ma miejsce w niektórych krajach UE.

Grzałka elektryczna do pompy ciepła

Odnotowuje się również niewielki, ale jednak istotny wzrost średnich temperatur powietrza na terenie Europy, w tym oczywiście Polski. Mroźna zima raz na kilka lat nie stanowi już problemu dla nowoczesnych, markowych pomp ciepła, które fabrycznie doposażone są w grzałki elektryczne. Oszczędności eksploatacyjne (uzyskane podczas pracy powietrznej pompy ciepła w normalnych okresach grzewczych) pokrywają najczęściej z nadwyżką nieco zwiększone koszty grzania w czasie mroźnych, ale jednak stosunkowo krótkich zim.

Zakupienie pomp ciepła typu Zubadan lub T-CAP, które mają własne, dodatkowe grzałki elektryczne, pozwala ze spokojem obserwować na termometrze zewnętrznym opadający słupek kolorowej cieczy termometrycznej. Takie pompy ciepła o odpowiedniej konstrukcji mogą funkcjonować jako samodzielne źródło ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania (CO) i/lub CWU.

Pompa ciepła gruntowa a powietrzna

Praktycznie różnica pomiędzy powietrznymi a gruntowymi pompami ciepła to różnica w tzw. dolnym źródle ciepła (DŹC):

  1. Dla powietrznych pomp ciepła dolnym źródłem ciepła jest powietrze zewnętrzne, dostępne jeszcze za darmo i bez ograniczeń.
  2. Dla gruntowych pomp ciepła dolnym źródłem ciepła jest ciepło zawarte w gruncie lub wodach gruntowych czy powierzchniowych. Jednak gruntowe pompy ciepła potrzebują dodatkowej instalacji dla pozyskiwania tego ciepła gruntowego. Są to rurociągi (przeponowe wymienniki ciepła) z medium lub czynnikiem roboczym, które pozyskane z gruntu ciepło przekazują do gruntowej pompy ciepła. Takie instalacje mniej lub bardziej powiększają koszty inwestycyjne w porównaniu z powietrznymi pompami ciepła.

Pytanie o wybór pomiędzy powietrzną a gruntową pompą ciepła jest w istocie pytaniem o to, w jakim czasie ewentualne korzyści eksploatacyjne z pompy ciepła gruntowej zniwelują (zwrócą się) zwiększone koszty inwestycyjne w stosunku do być może większych kosztów eksploatacyjnych powietrznej pompy ciepła. Mówimy: „ewentualne” i „być może”, ponieważ tak właśnie jest. Obiegowe twierdzenia z dawnych czasów, że pompa ciepła gruntowa jest wprawdzie droższa, ale lepsza niż powietrzna pompa ciepła, nie jest prawdziwe w coraz większej ilości projektów.

Oczywiście za wyborem konkretnego rozwiązania mogą również decydować inne czynniki, jak np.:

  • nieakceptowalny poziom dźwięku agregatu zewnętrznego;
  • brak widocznej instalacji na zewnątrz obiektu;
  • brak możliwości wykonania odwiertów pionowych;
  • zbyt mała lub ładnie urządzona działka, aby wykonać tam wymiennik gruntowy itd.

Generalnie każdy przypadek jest indywidualny, ale należy zauważyć, że powietrzna pompa ciepła to nie jest obecnie tylko wspomaganie ogrzewania. To coraz częściej samodzielne źródło grzania, zwłaszcza dla budynków nowo budowanych, które muszę spełniać stosowne normy cieplne i dużej mocy grzewczej nie potrzebują. Podobnie będzie z budynkami wybudowanymi dawniej, ale docieplonymi, z wymienioną stolarką okienną, z zastosowaną rekuperacją wentylacyjną itd.

Dobór pompy ciepła

Obliczanie zapotrzebowania na ciepło w budynku

Przy doborze pompy ciepła dosyć ważne jest, aby z jak najmniejszym błędem poznać zapotrzebowanie na ciepło. Nowe budynki mają (lub powinny mieć), wyliczone przez projektanta budynku Obliczeniowe Zapotrzebowanie na Ciepło (OZC).

Jeżeli nie mamy takiej informacji, to możemy poszukać odpowiedniej osoby, najlepiej ze stosownymi uprawnieniami, która na podstawie oględzin budynku, pomiarów, w oparciu o normy i przepisy wyliczy OZC dla naszego konkretnego budynku. Wiąże się z to z kosztem usługi, który często jest zwracany w ramach dotacji na modernizację lub zainstalowanie pompy ciepła, jednak dzięki temu nie gdybamy podczas wybierania pompy ciepła o odpowiedniej mocy cieplnej.

Przewymiarowanie i niedoszacowanie

Dobór pompy ciepła do konkretnego budynku, eksploatowanego przez określoną liczbę mieszkańców i w określony sposób, nie powinien być ani nadmiernie przewymiarowany, ani – co mniej groźne – nadmiernie niedoszacowany.

Zbyt duża pompa ciepła

Zbyt duża pompa ciepła jest droższa niż trzeba, pracuje gorzej, ma krótszą żywotność, czyli w efekcie wychodzi drożej. Ponadto mogą występować stany alarmowe, powodujące czy to przestoje takiej przewymiarowanej pompy ciepła, czy też wręcz regularne wizyty serwisu do neutralizacji problemów.

Pompa ciepła niedoszacowana

Pompa ciepła niedoszacowana będzie pracowała lepiej, ale nie zapewni komfortu cieplnego mieszkańcom, co może wywoływać potrzebę włączania jakichś dodatkowych grzejników (najczęściej elektrycznych) i w efekcie wzrost kosztów ogrzewania zamiast planowanych oszczędności. Najlepiej w tej sprawie skontaktować się z nami, czyli: www.taniogrzej.pl – pomożemy dobrać wszystkie komponenty instalacji grzewczej opartej o pompy ciepła.

Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?

Wracając do OZC. Jeżeli ktoś chce sobie wstępnie czy też nawet może docelowo oszacować, jakiej mocy pompę ciepła będzie potrzebował, to może skorzystać z przybliżonych wskaźników.

  1. Dla przeciętnego domu, wybudowanego w ostatniej dekadzie, można sobie przyjąć wskaźnik około 50 W/m2 powierzchni użytkowej oraz około 50-80 litrów CWU/osobę/dobę dla doboru pojemności zasobnika CWU.
  2. Dla starszych budynków to już jakieś 70-90 W/m2 powierzchni użytkowej, a dla całkiem starych 100-120 W/m2.
  3. Nowe budynki to 40-50 W/m2 powierzchni użytkowej oraz mniej dla tych super czy pasywnych – tam w ogóle jest problem, żeby dobrać bardzo małą wydajnościowo pompy ciepła, gdyż czasami OZC jest mniejsze niż najmniejsze modele w typoszeregach producentów pompy ciepła. Wówczas możemy jako firma wykonać indywidualnie pompy ciepła o określonej mocy dla takiego klienta.

Pewną pomocą przy szacowaniu zapotrzebowania na ciepło dla swojego budynku może być również kalkulator obliczeniowy zawarty na stronie: www.cieplowlasciwie.pl. Rzetelne wypełnienie formularza obliczeniowego pozwala za darmo, z dosyć dobrym przybliżeniem zorientować się, jakie potrzeby cieplne ma nasz budynek. Z taką informacją zapraszamy do nas, gdzie odbędzie się ciąg dalszy procesu modernizacji budynku poprzez zainstalowanie pompy ciepła lub instalacji pompy ciepła w nowym budynku. Pomagamy przy formalnościach związanych z dotacją. Zapraszamy także do zadawania wszelkich pytań z tej tematyki.

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 456 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o pompach ciepła